Evropské setkání Taizé včera začalo. Všem účastníkům se podařilo najít ubytování v rodinách v Praze a okolí. Přes 30 000 mladých se setkává na společných modlitbách na výytavištích a v kostelech. 


Po úžasné vlně solidarity, která se vzedmula v posledních dnech, byla včera potvrzena skvělá zpráva: každý z tisíců mladých, kteří z celé Evropy přijeli na 37. Evropské setkání Taizé, má kde bydlet. Na 2500 hostitelských rodin se rozhodlo otevřít své domovy pro mladé poutníky, často pro tři i čtyři najednou. Do 28. prosince mohou lidé stále nabízet místa k ubytování v jim nejbližších křesťanských komunitách, umožní tak více mladým spát doma a ne v prostorách škol spolu s desítkami dalších účastníků.

(Foto: Martina Stříbrná)

Mnozí lidé, věřící i nevěřící, nabídli, že přivítají mladé poutníky, pomoc nabídl i kardinál Duka. Uvítá některé z dobrovolníků, kteří přijedou už dva dny před zahájením setkání.

Setkání začalo v pondělí, kdy mladí lidé přijeli a bylii přivítáni v areálu výstaviště Letňany, ale také ve třech dalších místech v Praze, která jsou rozdělena dle zemí původu účastníků. Po přijetí v hostitelských farnostech a místních uvítacích místech se všichni přesunuli do PVA Letňany na večeři a první večerní modlitbu. Zde je několik pozoruhodných údajů:

 

  • Více než 30.000 lidí se účastní setkání, 23.000 z nich nejsou místní a budou ubytováni v okolí Prahy a v městech a vesnicích Středočeského kraje. Nejvíc mladých katolíků, protestantů a pravoslavných křesťanů přijede z těchto zemí: Polsko (125 autobusů), Ukrajina, Německo, Itálie, Francie, Chorvatsko a Bělorusko.
  • 65 různých zemí je zastoupeno mezi účastníky, dále jsou zde mladí dobrovolníci z Taizé, kteří pomáhají s uvítáním a organizací dopravy.
  • 105.000 jablek a 100.000 mandarinek, 22.000 kg chleba a více než 500 palet s jídlem bude v období od 22. prosince do 1. ledna doručeno do skladu a následně rozdáno účastníkům
  • Více než 105 uvítacích míst ve farnostech různých církví a v místních školách přijme účastníky 29. prosince a následně je rozešle do hostitelských rodin a společných ubytovacích prostor.
  • 17 kostelů v historickém centru Prahy je otevřeno pro polední modlitbu v úterý a ve středu 30. a 31. prosince. V každém z nich bude kříž Taizé, který v posledních týdnech speciálně namaloval tým umělců pod vedením Matěje Formana.
  • 5 modlitebních míst je připraveno v areálu výstaviště Letňany, budou využita během večerních modliteb od 29. prosince do 1. ledna; jedno z nich je umístěno ve stanu, který byl zvlášť postaven kvůli velkému množství účastníků.
  • 30 témat k zamyšlení bude nabídnuto v rámci programu 30. a 31. prosince odpoledne. Odkaz na jejich seznam je uveden níže.
  • 4 „Podněty pro rok 2015“ od bratra Aloise k tomu, aby člověk byl „solí země“, budou rozdány účastníkům na začátku setkání. Bratr Alois každý večer pronese zamyšlení, text bude k dispozici v tiskovém středisku.